Chemie čtyřikrát jinak: ústavy Akademie věd ČR v Praze-Lysolajích zvou na neobvyklou návštěvu

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 12. října 2011
Chemie čtyřikrát jinak: ústavy Akademie věd ČR v Praze-Lysolajích zvou na neobvyklou návštěvu
 
Ústavy Akademie věd České republiky sídlící v Praze–Lysolajích pořádají 2. listopadu 2011 společnou exkurzi pro veřejnost. Jejím hlavním tématem bude oslava letošního Mezinárodního roku chemie. Zvídaví návštěvníci budou moci nahlédnout do tajů chemie, a navíc zjistí, jak se tato vědní disciplína uplatňuje v rostlinné biologii, optice a geologii. Večer plný atraktivních pokusů i ukázek začne v 17 hodin. Po Muzejní noci, Vědě v ulicích a sérii chemických jarmarků je to další akce, která vítá veřejnost v branách poznání.
Na Ústavu chemických procesů návštěvníci v hravé půlhodině uvidí, že chemie je všude kolem nás. Poté jim Ústav experimentální botaniky ukáže, jak chemie souvisí se světem rostlin. Ústav fotoniky a elektroniky nabídne jedinečný zážitek Nočního tažení optických vláken. V Geologickém ústavu zájemci nakonec nahlédnou do tajů chemického složení hornin.
„Chtěli bychom využít toho, že Rok chemie přitáhl větší pozornost široké veřejnosti k tomuto vědnímu oboru a podělit se s ní o naši radost z vědeckého bádání. Chceme lidem ukázat, že nás práce ve výzkumu baví a že si umíme i hrát. Bez představivosti a tvůrčího přístupu bychom totiž ve vědě ničeho nedosáhli.“ říká k této mimořádné exkurzi její organizátorka z Ústavu chemických procesů, Ing. Magdalena Bendová, Ph.D.
Mezinárodní rok chemie byl na rok 2011 vyhlášen mezinárodní organizací UNESCO a Mezinárodní unií čisté a aplikované chemie IUPAC na počest stého výročí udělení Nobelovy ceny za chemii Marii Curie-Sklodowské. Iniciátoři Mezinárodního roku chemie si dali za cíl zlepšit obraz chemie u veřejnosti, ukázat ji jako prostředek zajištění lidských potřeb, zvýšit zájem o ni u mladé generace, podpořit nadšení pro tvůrčí budoucnost chemie a také zdůraznit úlohu žen ve vědě. V České republice se od začátku roku pod hlavičkou Roku chemie uskutečnily desítky akcí, soutěží, seminářů, chemických jarmarků a dalších popularizačních akcí.
Datum a čas: 2. listopadu 2011, 17:00 – 19:00
Místo konání: Areál AV ČR, Rozvojová 2, Praha 6 – Lysolaje
Pořadatelé: Ústav chemických procesů, Ústav experimentální botaniky, Ústav fotoniky a elektroniky, Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Vstup zdarma, kapacita míst je omezena, registrace je proto nutná
Další informace
Weby pořádajících institucí
Web Roku chemie
Kontakt:
 
Ústav chemických procesů AV ČR v.v.i., Praha, Česká republika: Ing. Magdalena Bendová, Ph.D., bendovaaticpf [dot] cas [dot] cz , tel. 220 390 301, mobil 773 400 809

Tisková zpráva ke stažení ve formátu dokument Word a pdf.