Přednášky Týdne vědy a techniky 2013

Jako každý rok i letos budou naši vědci v rámci Týdne vědy a techniky přednášet pro školy a veřejnost. Proto Vás srdečně zveme v následujících termínech na přednášky, které se budou konat jak v sídle Akademie věd na Národní 3 v Praze, tak v regionech

5. listopadu 2013 v 9:00, Malý sál AV ČR, Národní 3, Praha 1

RNDr. Jan Jirsák, Ph.D.: Svět kolem nás je z atomů: no a co?

Myšlenka starověkých filosofů, že se hmota skládá z nesmírně malých, okem nepostřehnutelných částic, se nakonec ukázala být tou nejlepší cestou k pochopení podstaty chemických látek. V současnosti dokážeme odhadnout chování rozličných materiálů pouze z vlastností jednotlivých molekul.

13. listopadu 2013 v 9:00, Velký sál AV ČR, Národní 3, Praha 1

Ing. Jiří Křišťál, Ph.D.: Mikroreaktory, LEGO pro chemické inženýry

Mikroreaktor není kapesní Temelín. Naopak, mikroreaktory jsou chemická zařízení pro bezpečnou výrobu i velmi nebezpečných látek, např. výbušného nitroglycerinu. Svými rozměry jsou mikroreaktory jako stvořené pro komplikované reakce, které vyžadují velmi přesné řízení provozní teploty a tlaku. Lze v nich provádět i reakce, které jsou ve velkém měřítku velmi obtížné či dokonce nemožné. Představíme vám unikátní mikroreaktorovou stavebnici, pomocí které si můžete postavit chemickou továrnu na vlastním stole.

14. listopadu 2013 v 10:00, Východočeské muzeum v Pardubicích

Ing. Vladimír Ždímal, Dr.: Aerosoly letem světem

Co je aerosol a proč má smysl se aerosoly zabývat? Jak aerosolové částice vznikají, jak zanikají a co se s nimi mezitím děje? Jak vypadají aerosolové částice aneb vítejte v aerosolové ZOO. Velikosti a koncentrace aerosolů ve vzduchu.

A pokud byste se na některou z uvedených přednášek nedostali, nezoufejte, sledujte festival online na stránkách Týdne vědy a techniky.