Přednášky Týdne vědy a techniky 2012

Letos je zastoupení ÚCHP v přednáškové části Týdne vědy a techniky mimořádně silné. Během jednoho dne si budete moci vyslechnout přednášky hned tří výzkumníků našeho ústavu. Proto Vás srdečně zveme 5. listopadu 2012 do velkého sálu sídla KAV na Národní 3. Zaregistrujte se na některou z přednášek z našeho programu a nabijte se energií vědy!

Přednášky můžete také sledovat online nebo ze záznamu.

Program a stručné anotace přednášek

9:00 Dr. Ing. Vladimír Ždímal: Aerosoly letem světem

Co je aerosol a proč má smysl se aerosoly zabývat? Jak aerosolové částice vznikají, jak zanikají a co se s nimi mezitím děje? Jak vypadají aerosolové částice aneb vítejte v aerosolové ZOO. Velikosti a koncentrace aerosolů ve vzduchu.

Záznam z přednášky

11:00 Doc. Dr. Ing. Petr Klusoň: Příběh černého zrna - dlouhá cesta k lékařskému využití námelových alkaloidů

V mnoha historických epochách sehrály neblahou úlohu mykotoxiny produkované houbou Claviceps purpurea, česky paličkovice nachová. Houby z rodu Claviceps, je jich asi 40, parazitují na všech typech travin, včetně těch kulturních. Paličkovici nachové se daří na obilí, zvláště dobře na žitu. Je to vřeckovýtrusná houba vytvářející své podhoubí v semeníku trav, který proměňuje na tmavý tvrdý útvar sklerocium, označovaný v tomto případě jako námel. Pokud se ovšem námel nalézá na obilném klasu, a je-li spolu se zrnem sklizen a umlet, dostane se do mouky. Sklerocium paličkovice obsahuje neuvěřitelně širokou škálu biologicky aktivních sloučenin. Je jich více než 200 a patří mezi ně například acetylcholin, tyramin, tyrosin, cholin nebo histamin. Důležitá je však především skupina 80 látek označovaných jako námelové alkaloidy. Ty doprovázejí lidstvo minimálně 10 tisíc let, kdy starověký člověk začal na úrodné půdě mezi Eufratem a Tigridem poprvé kultivovat divoké trávy.

Záznam z přednášky

13:00 Ing. Magdalena Bendová, Ph.D.: Energie, entropie a několik vět, které nelze zakázat

Jak je to se zákonem zachování energie? Je entropie opravdu mírou chaosu kolem nás? A jak lze využít znalostí fyzikální chemie například v kuchyni? Odpovědi na tyto i další otázky se pokusíme nalézt v nevážně pojaté přednášce o vážném oboru, který ovšem není tak složitý, jak by se mohlo zdát.

Záznam z přednášky